MUSUL'DA İLK HAFTA


MUSUL'DA İLK HAFTA
Musul’da İlk Haftanın Bilançosu

Irak’ta uzun hazırlıklardan sonra 17 Ekim’de başlayan Musul operasyonu, ilk haftasını doldurdu.

Musul operasyonunda ilk hafta geride kaldı. Bu hafta içinde Peşmerge güçleri ve Irak ordusu yaklaşık 70'den fazla köyü IŞİD’in elinden aldı. Ele geçirilen alan 1000 kilometrekareyi geçti. IŞİD bu bölge kırsalda olduğundan çok fazla direnmeyerek Musul merkeze doğru çekildi.

Irak ordusu ve terörle mücadele timleri, Bartılla ve Hamdaniye ilçe merkezlerini ele geçirdi. Peşmerge güçleri ise Başika ilçe merkezini kuşatmaya aldı.

Başbakan Binali Yıldırım’ın açıklamasına göre, Başika Kampı’ndaki Türk topçu birliği burada Peşmergeye destek verdi.Ancak Peşmerge Komutanları bu iddiayı yalanlayarak Türk Birliğinden yardım istemediklerini söyledi.Rûdaw'a konuşan Peşmerge Güçleri Başika Cephesi Komutanı Tuğgeneral İskender Gerdi, "Türkiye'den bombardıman yapılması talebinde bulunmadık" dedi.

Alınan bölgeler Musul’un etrafında bir kuşak oluşturuyor. Kuzeydoğuda Başika‘dan başlayan bu kuşak, doğuda Bartılla, güneydoğuda Hamdaniye ve güneyde Kayyara’ya kadar uzanıyor. Bu kuşağın bazı noktaları Musul kent merkezine 8 – 10 kilometreye kadar yaklaşıyor. Musul’un batısı ise hâlâ IŞİD’in elinde ve Suriye’deki bölgelere açık.

IŞİD’in yayınladığı Musul Operasyonu bilançosunda 819 Şii ve Peşmerge öldürdüğünü, 58 canlı bomba saldırısı düzenlendiğini bildirdi:

IŞİD’den sürpriz baskınlar

IŞİD, bomba yüklü araç saldırıları ve keskin nişancılar gibi alışılagelmiş savunma taktiklerini kullanıyor. Ancak bunun dışında şaşırtıcı hamleleri de oldu. Örgüt, önce Kerkük’te sonra da Anbar’daki Ratba bölgesinde sürpriz saldırılar düzenledi. IŞİD, bu bölgelerin merkezlerine sızarak bazı mahalleleri ele geçirdi ve güvenlik güçleriyle çatışmaya girdi.

Örgüt, Sincar bölgesine yönelik de iki büyük saldırı düzenledi. Peşmerge, bu saldırıları püskürttüğünü açıkladı.

Kırsalda sıkışan IŞİD mensupları Musul kent merkezine çekiliyor. Çekilirken de sivilleri canlı kalkan olarak kullandıkları iddia ediliyor.

Musul kent merkezinde bir buçuk milyon sivilin yaşadığı tahmin ediliyor. Bu nedenle Musul kent merkezine yönelik harekâtın zor ve uzun olması bekleniyor.Peşmerge ve Irak hükümet güçleri tahmin edilenden çok daha kısa sürede Musul'un ilhakının sağlanacağını iddia ediyor.

Diğer Taraftan;

ABD'nin Irak ve Suriye'de IŞİD'e karşı operasyonlarından sorumlu Korgeneral Stephen Townsend "direniş beklediğimize yakın, büyük bir direniş var. Her gün gerçekleştirilen endirekt atışlardan, birçok el yapımı patlayıcıdan ve bombalı araçtan ve güdümlü anti tank füzelerinden bahsediyoruz. Yani, çok çetin bir savaş oluyor, keskin nişancılar, makineli tüfekler... Irak askerleri bunu bekliyordu ve mücadele ediyorlar" şeklinde konuştu.Bu durumda şu gerçeği ortaya koydu ABD'nin sorumlu komutanları bile OBAMA'YA gitmeden önce istediği MUSUL'U verebileceklerinden tam olarak emin değiller.Bu konuda OBAMA'NIN iki tercihi bulunduğunu Diğerinin RAKKA olduğu RİCE'NIN notlarından yazılmıştı.

Dün ise IŞİD Ürdün sınırına yakın Rutba şehrini ele geçirdi.Ancak Rutba valisinin Irak hükümet güçlerinden aldığı destekle Rutbaya ulaşan konvoyun Rutbayı tekrar IŞID'TAN aldığı bildirildi.Konuyla ilgili Dünya medyasının yalan yanlış haber yaptığı anlatıldı.

 

YPG LİSTESİ..


TIKLA -İNDİR 


istiklal marsimiz ve bayrak


Share to Facebook Share to Twitter Share to Google width= Share to Blogger Share to Wordpress metinozkanvadisi rss